Jdi na obsah Jdi na menu
 


První upír
Ano, ta tak často pokládaná otázka, kdo byl první upír? A ano, ty tak často znějící odpovědi, Kain, Dracula a méně uváděná Lilith. To je téma mnoha internetových článků, podle mého názoru však zcela zbytečné.

Kain:
Na mnoha blozích se objevuje, ať už v článcích nebo v komentářích, názor, že Kain byl prvním upírem. Za všechny uvedu tento případ:
"...První upír Kain, proklet za vraždu svého bratra Abela. Jeho trest spočíval v tom, že bude věčně žít s utrpením nevinných lidí..." - úryvek z vampire-slayer.blog.cz, článek o upířích klanech, klan Kainité. Co dodat.
Při svých "toulkách" internetem jsem narazila i na tvrzení, že se jedná o úplně jiného Kaina, který nemá s Ábelem nic společného. V každém takovém případě se však naštěstí najde několik soudných osob, které jim to všechno "omlátí o hlavu" odhalením, že Kaina jako prvního upíra stvořili tvůrci her. Her, které nám mimo jiné stvořili i klany, o kterých se pak můžeme dočíst takovéto věci:
"...Rekrutují se z fašistů, motorkářů a podobných osob. Vampýři Brujah podporují anarchisty..." - úryvek z blogu V objetí andělů o klanu Brujah. Kdo by to do těch upírů jenom řekl, že? (Bez urážky k autorce)
Hry s Kainovým námětem jsou například tyto: Blood Omen, Blood Omen 2, Leagacy of Kain, Vampire: the Eternal Struggle atd.

Dracula:
Drákula byl ve skutečnosti Vlad III. (případně II. či IV.) narozen roku 1431. Někdy je k jeho jménu též přidáván "titul" Ţepeş {Cepeš} - narážeč, napichovač. To kvůli jeho krvavému zvyku narážet a napichovat chycené protivníky na kůly. Zejména tak, aby ještě nějaký ten čas trpěli. Na trůn Vlad usedl v 25 letech roku 1456. Jako vládce Transylvánie a Valašska byl velmi úspěšný až do chvíle, kdy ho roku ho uvěznil Matyáš Korvín. V zajetí byl od roku 1462 do 1474. Nic však netrvá věčně. Po více než deseti letech strádání (jak země, tak Vlada) v uherské pevnosti je Korvín snad i jistým způsobem donucen zámek cely odemknout. Činí tak pod nátlakem mnoha evropských vladařů i ze zoufalství nad nezadržitelnými Turky. Vlad se opět vrací na své místo a s Turky se opět pouští do boje. Na konec umírá ke konci roku 1476 ve věku 45 let. O jeho smrti pak panují dohady; podle jedněch padl v boji, byl sťat a jeho hlavu poslali sultánovi. Pohřben měl být na klášterním ostrově Snagov (= Sníh), při otevření hrobky však tělo nenašli. Kosti nalezeny opodál brzy po umístění do bukurešťského muzea zmizely.

Pro dnešní lid je však znám spíše pod přízviskem Dracula (titul rodu Draconarius - Nositel korouhve s drakem - Dracul - drak či ďábel Rumunsky - Dracula - syn draka či ďábla) a to zvláště díky románu Drákula od Abrahama Stokera a následně mnoha filmovým interpretacím. A ať si lidé tvrdí cokoliv, díky tomuto románu dnes Drákulu považuje spousta z nás za upíra a někteří dokonce za prvního upíra vůbec. S tímto však nesouhlasím a troufám si tvrdit, že kdyby Stoker pro svého hrdinu zvolil Vladova protivníka Mehmeda II., byl by dnes on tím slavným prvním upírem!
Ps.: Avšak nezavrhuji úplně možnost pouhého upírství Vlada, ale první upír určitě nebyl.

Lilith:
Je jí sice po blozích méně, přesto se někde vyskytují zmínky o tom, že byla prvním upírem, potažmo upírkou, i ženou na světě.
V různých internetových encyklopediích se uvádí různé významy jejího jména, jako třeba Noční v Ottově enc., Černá Luna, upír, démon, sýček, lelek na Wikipedii atd. Všimněte si překladu upír. Tento byl použit i v článku na blogu Viva mystica, kde je Lilith navíc částečně ztotožňována s Lamashtu (Lamaštu), démonkou z Mezopotámie. Má s ní společné své oběti - malé děti. V dobách minulých obě tyto dámy lidé řadili k démonům.
Lilith je z těchto tří, pravda, nejpravděpodobnější kandidátkou, ale přímo upírem ji nazývat nemůžeme. Ačkoliv měla pár společných rysů s upíry, nebyla prvním upírem.
Tady je jeden krásný úryvek z Wikipedie zahrnující všechny tyto "zaručeně první upíry": "Nejstarším upírem bývá v některých dílech Dracula, jindy existují upíři mnohem déle - za nejstaršího potom bývá označena Adamova první žena Lilith (ano, před Evou) nebo Kain." - citace z článku Upír (nemrtvý), Upír v současné kultuře.
A kdo byl tedy ten první upír? To opravdu nevím a nemyslím, že by to jistě věděli i samotní upíři. Ani mi přece nevíme na 100%, kdo byl první člověk. Křesťané by možná řekli: "Ale víme, Adam z hlíny stvořený a hned poté Eva z jeho žebra vzešlá." V tom případě se ptám: A co Lilith, Adamova první žena stvořená z ohně? Byla vyškrtnuta z bible, ale ne z obecného povědomí! A věda? Ta se dohaduje o různých primátech, ze kterých jsme se vyvinuli, ale kdo byl první neví ani ona. A něco na přemýšlení k závěru: Stejně, jako se můžeme věčně dohadovat, bylo-li dříve vejce či slepice, můžeme se také dohadovat, kdo byl prvním upírem, ale má to smysl?
 

Náhledy fotografií ze složky Upíři

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Skutečný

(Marek, 16. 11. 2011 17:49)

První skutečný upír je ministr financí Miroslav Kalousek.